30 grudnia 2017

Reprezentacja spółki z o.o. spółki komandytowej

Zarząd osoby prawnej może reprezentować w sądzie spółkę komandytową

Spółkę komandytową reprezentują wspólnicy nazywani komplementariuszami. Często funkcję taką pełni osoba prawna – zazwyczaj spółka z o.o. Tego rodzaju forma prowadzenia działalności jest coraz bardziej popularna, ze względu na ograniczoną odpowiedzialność. Jeśli jednak dojdzie do procesu sądowego, kto w takiej sytuacji powinien reprezentować spółkę z o. o. spółkę komandytową, np. w postępowaniu sądowym?

W takim przypadku reprezentacja spółki komandytowej w sądzie należy właśnie do spółki z o.o., która jest komplementariuszem. W praktyce, w imieniu sp. z o. o. spółki komandytowej działają określone osoby fizyczne będące członkami zarządu spółki z o.o. Występują one wtedy jako zarząd osoby prawnej – komplementariusza w imieniu i ze skutkiem prawnym dla spółki komandytowej. Tak wynika z postanowienia Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2016 r. (sygn. akt V CZ 26/16).
źródło:

Kancelaria

Jesteśmy młodym zespołem, dynamicznie rozwijającym się na rynku usług prawniczych. Kancelaria stawia sobie za cel profesjonalizm i kreatywność w działaniu, otwartość na potrzeby Klienta oraz osobiste zaangażowanie i indywidualne podejście do sprawy.